25 ianuarie 2013 - "Elemente de cultura la armeni si evrei" la Centrul Cultural Intercomunitar din Botosani

 

Centrul Cultural Intercomunitar  din Botoşani şi-a redeschis porţile în data de 25 ianuarie 2013 , printr-o reuşită activitate intitulată "Elemente de cultură la armeni şi evrei". Gazda, organizatorul activităţilor Centrului  şi moderatorul interesantelor dezbateri , ing. Gustav Finkel , i-a avut ca invitaţi pe :  dl. ing. Florin Egner ,fostul primar al municipiului Botosani, dna. Viorica Popa , lidera Comunităţii armene Botoşani, dna prof. Beatrisa Finkel de la Colegiul Naţional ''A.T. Laurian", dl prof. Sorin Nistorica de la C.N. "A.T. Laurian, dna prof. Filip Aurora-Simona de la Şcoala nr. 11 şi Liceul Teoretic "N. Iorga", dna prof. Honceriu Irina -Maria de la Şcoala nr. 13 şi Liceul de artă "Ştefan Luchian". Au fost prezenţi la Centrul Cultural si cca. 25 de elevi de la aceste scoli. Dezbaterile s-au centrat pe tema importanţei pe care armenii şi evreii au avut-o în dezvoltarea economică şi culturală a Botoşanilor. D-na Viorica Popa, conducătoarea Comunităţii armene din Botoşani, a subliniat ideea vechimii poporului armean, a oamenilor celebri ai etniei, care au trăit în oraşul nostru , scoţînd totodată în evidenţă talentul culinar deosebit al armenilor . Simpatica şi erudita d-na Popa le-a promis doamnelor din public reţete specifice armenilor. Dl ing. Florin Egner a răspuns interesantelor întrebări venite din public , din partea elevilor . Dl ing. Gustav Finkel a scos în relief, în prezentarea sa, aspecte foarte interesante, legate de rolul evreilor în medicină, avocatură, ştiinţă , atât pe plan local, cât şi naţional . Dna prof. Beatrisa Finkel a intervenit, accentuând ideile de respect şi toleranţă care trebuie să domnească în societate, între majoritari şi reprezentanţii minorităţilor. Au fost evocate şi momentele dramatice din trecutul celor două etnii, armeni şi evrei, iar dna prof. Beatrisa Finkel a concluzionat, punând un deosebit accent pe primejdia generalizării şi pe ideea că Holocaustul sau noţiunea de "om inferior" nu trebuie să mai existe vreodată în lume .  În data de 28 ianuarie 2013, în Aula C.N. "A.T. Laurian" , ca o continuare firească a reuşitei activităţi din 25 ianuarie  a.c., în cadrul orei de consiliere şi orientare scolară, conduse de dna prof. Beatrisa Finkel, a avut loc o foarte interesantă dezbatere, cu tema  " Rromii şi evreii în viaţa oraşului nostru". Invitaţi la această activitate au fost : dl. ing. Gustav Finkel din partea Centrului Cultural Intercomunitar, dl. Borcoi Gheorghe - Preşedintele Partidei Rromilor şi dl. Lupu Cătălin  -  Secretarul Partidei Rromilor.  Dna. prof. Beatrisa Finkel şi dl. prof. Sorin Nistorică împreună cu elevii claselor a IX-a B si a X-a H , gazdele acestei reuşite întâlniri , au adresat întrebări pertinente invitaţilor. Cu multă bunăvoinţă şi chiar cu umor, dl. Gh. Borcoi a răspuns , încercând să înlăture prejudecăţile existente şi să scoată în evidenţă rolul marilor personalităţi politice şi artistice de origine rromă. Dl. ing. Gustav Finkel a vorbit despre rolul pe care l-au avut evreii în dezvoltarea economică şi culturală a oraşului Botoşani.  Moderatoarea dezbaterilor, prof Beatrisa Finkel, a realizat o paralelă între competenţele artistice, ştiinţifice şi culturale ale celor două etnii -rromii şi evreii -, precum şi între destinele tragice ale acestor minorităţi. Ideile centrale au fost : respectul şi toleranţa, evitarea cu orice preţ a tragediilor trecutului.

Ing. Gustav Finkel  - Botoşani

{bonckowall}/comunitati/botosani/25-01-2013{/bonckowall}